YOUNGKIT For iPhone 16 Pro Max Case Compatible with MagSafe PC + TPU Anti-Fingerprint Phone Cover
Original price was: CHF38.99.CHF25.99Current price is: CHF25.99.-33% OFF
Product Description
Shipping & Payment
Reviews (0)
- 【Powerful N52 Magnet】Integrated N52 magnet ensures secure attachment and compatibility with MagSafe accessories
- 【Material Construction】This phone case is made from a combination of TPU and PC, offering superior durability and protection
- 【Skin-Friendly Matte Finish】The ultra-thin design with a skin-friendly matte finish provides a comfortable and sleek feel in hand
- 【Lens Frame Protection】Higher lens ring and frame protectors offer superior defense for your camera lens against scratches and impacts
- 【Anti-Shock Stripe】Reinforced external stripe enhances anti-shock capabilities, providing robust protection against drops and impacts
- 【Drop Protection】Rigorously tested to withstand drops up to 9.8 feet, offering exceptional durability and protection for your device
Compatible with
- iPhone 16 Pro Max
- Apple
Package included
- 1 x Phone Case
- Other items not included
Specifications
| Brand | YOUNGKIT |
| Case Feature | N/A |
| Color | Grey |
| Material | Plastic,TPU |
| Packaging Type | Colored Box |
| Surface Workmanship | Matte |
| Texture | Skin-touch |
| Gross Weight | 0.078kg |
| Volume Weight | 0.070kg |
| Package Length | 19.000cm |
| Package Width | 11.000cm |
| Package Height | 1.500cm |
Information
Shipping
We offer worldwide free shipping on all orders over $30.
Return & exchange
If you are not satisfied with your purchase, you can return it to us within 30 days for an exchange or refund. More info.
Assistance
Contact us on +1 (209) 844 2799, or email us at contact@thecasefactory.co.
























Reviews
There are no reviews yet.