YOUNGKIT For iPhone 16 Pro Max Case Compatible with MagSafe Rotating Kickstand PU Leather+TPU Phone Cover
Original price was: €51.99.€34.99Current price is: €34.99.-33% OFF
Product Description
Shipping & Payment
Reviews (0)
- N52 Strong Magnetism: Adopting N52 strong magnetism technology, the phone case has excellent magnetic absorption performance, compatible with MagSafe wireless charging, and achieves a stable and safe adsorption experience
- Four-Corner Anti-Collision Airbags: Designed specifically for mobile phone protection, the four-corner anti-collision airbags provide all-round anti-vibration protection, effectively reducing damage caused by accidental falls
- Plastic Lens Frame: Equipped with a plastic lens frame, with a white logo oil treatment, it is not only beautiful but also can effectively protect the lens and avoid scratches
- Metal Buttons: Advanced gray metal buttons bring a comfortable pressing experience, while enhancing the overall texture of the phone case
- Frosted Frame And Back Panel: The frame and back panel with all-round frosted treatment have a delicate and non-slip feel, which improves the grip experience
- Frosted Leather Texture: The unique frosted leather texture surface is not only durable and anti-fingerprint, but also stylish and practical
- TPU Material: High-quality TPU material is used to provide flexibility and durability
- IMD Double-Layer Printing Process: The IMD double-layer printing process is used to ensure that the pattern is long-lasting and bright, not easy to fade, and presents a more three-dimensional visual effect
- 360-Degree Magnetic Rotating Bracket: Innovative 360-degree magnetic rotating bracket design, the angle can be adjusted at will, providing a more convenient use experience
- Laser Carving Process: Through the laser carving process, the delicate pattern details are presented, showing a unique personality and taste
Compatible with
- iPhone 16 Pro Max
- Apple
Package included
- 1 x Phone Case
- Other items not included
Specifications
| Brand | YOUNGKIT |
| Case Feature | Kickstand |
| Color | Black |
| Material | Metal,PU Leather,TPU |
| Packaging Type | Colored Box |
| Surface Workmanship | IMD (In-Mold Decoration),Laser Carving |
| Gross Weight | 0.202kg |
| Volume Weight | 0.136kg |
| Package Length | 22.000cm |
| Package Width | 11.000cm |
| Package Height | 2.500cm |
Information
Shipping
We offer worldwide free shipping on all orders over $30.
Return & exchange
If you are not satisfied with your purchase, you can return it to us within 30 days for an exchange or refund. More info.
Assistance
Contact us on +1 (209) 844 2799, or email us at contact@thecasefactory.co.


























Reviews
There are no reviews yet.